2. Chci točit film s poselstvím (2)

13.02.2019

Praha, 2016

Chceš se o sobě něco dozvědět? Vylez z komfortní zóny a udělej něco jinak, říkám si. Ale co? Už samotné shánění financí na filmové dobrodružství je cestou sebepoznání. 

Jak to začalo aneb proč film s poselstvím Mistrů?

Vždy jsem vnímala cosi, co nás převyšuje. To, co nevnímáme fyzickýma očima. Četla jsem mnoho knihy a toužila tomu všemu porozumět. Pochopit svět kolem mě. 

Najít odpovědi na své otázky. Proč jsem tady? Co je smyslem mého života?  Nořila jsem se do filozofických textů, četla o síle mysli, kvantové fyzice i psychologii. S každou přečtenou knihou či navštíveným kurzem jsem měla pocit, že jsem blíž cíli.

 Jenže bylo to jen intelektuální pochopení. Má duše toužila po skutečném, vnitřním vědění. Po moudrosti a po prožitcích. 

 Chtěla jsem všechna ta načtená líbivá slůvka z knih, všechnu tu prázdnou teorii, převést do praxe, umět to ŽÍT v každodenním životě. Přenést se z módu dělání, do stavu BYTÍ. Ale jak?

Říká se, že učitel se objeví, když je žák připraven. A opravdu to platí. Věřím, že právě má touha po hlubším poznání intenzivně vyvěrající z mého nitra jako fontána, uvedla do chodu okolnosti následujících měsíců, které mi přivedly v roce 2014 do života mého duchovního učitele Paramahamsu Vishwanandu, realizovaného mistra jehož misí je otevírat lidská srdce. Do té doby jsem netušila nic o světě starověké moudrosti, o světě velkých jogínů a opravdových Mistrů a začala ho poznávat. 

Síla osobních prožitků

Už v okamžik našeho setkání se Swámím během daršanu (osobního požehnání), ke kterému jsem se dostala "náhodně" s mou kamarádkou, jsem zažívala to, co se slovy nedá popsat. Bez tohoto prožitku by to bylo byla zase jen určitá teorie, ale díky této osobní zkušenosti, mi bylo jasné, že jsem se ocitla ve světě přesahujícího hranice logiky. Ocitla jsem se ve světě skutečných jogínů a poznání, o kterém jsem neměla tušení, že opravdu existuje a pokud, tak jsem věřila, že patří jen do Indie a rozhodně to není něco, co může zažívat obyčejná městská Evropanka. :) Mé srdce mi jasně říkalo, že jsem našla to, co jsem hledala, aniž bych tušila, že to hledám. Mimořádnou bytost se schopnostmi dát mi odpovědi na všechny mé otázky a to přesně způsobem, jaký jsem potřebovala - formou vlastních PROŽITKŮ.  Svého učitele. 

 Má spirituální cesta získala zcela nový rozměr. Jak říká Swámi, duchovno začíná tam, kde končí náboženství. A to se mi hodně líbí. Začala má cesta s Mistrem. Cesta sama k sobě. Cesta z mysli, do srdce.

Kamarádka mi poradila, ať si přečtu Životopis jogína, že víc porozumím. Koupila jsem si ho a zase odložila. Čekal několik měsíců, než jsem byla schopna ho z knihovny opět vytáhnout. Teprve když jsem se stala kriya jogínkou a začala jednu z nejsilnějších jógových technik, o které se mimo jiného píše i v této úžasné knize, fascinující vyprávění skutečným velkým jogínem moderní doby Paramahamsou Joganandou, mne zcela uchvátilo. Četla jsem o jeho cestě z Indie do Ameriky, o vztahu mezi Žákem a Mistrem, o magické Kumbh Mele přitahující miliony bytostí různých úrovní vědomí a poznání. Tento příběh odehrávající se mnoho tisíc kilometrů daleko i v jiné době, promlouval k celé mé bytosti. V té době jsem neměla sebemenší tušení, že některé kapitoly doslova ožijí v mém životě a že zhruba za rok zažiji Kumbh Melu na vlastní kůži, se vším, co k ní patří. A navíc, že tu budu točit film. :)
Rozhovory "jinak"

Jako novinářka jsem vždy měla velkou chuť dělat rozhovory se zajímavými lidmi. Jen jsem ve zpravodajství neměla tolik příležitostí. Chtěla jsem se ptát těch, co měli zajímavý příběh a skutečně co říct. 

 Proto jsem vytvořila svůj vlastní projekt InspireView a v červenci 2015 dostala jedinečnou možnost udělat do něj rozhovor s jedním ze Swámiů Paramahamsy Sri Swamiho Vishwanandy, Swámím Vishwachakradharanandou. Nešlo říct ne. Byla to příležitost zpřístupnit informace o světě, který nás vede do vlastní síly, rozvíjí potenciál a bohužel je stále ještě, zvlášť v Evropě, opředen mnoha nejasnostmi. Byl to úžasný zážitek, který jen probudil ještě větší touhu udělat rozhovor přímo s Paramahamsou Vishwanandou osobně, což jsem si přála od samého začátku.. 


Od rozhovoru k filmu

Krátce po teroristickém útoku ve Francii v roce 2015 se negativní vlna strachu valila i sociálními sítěmi. Kdokoliv napsal nějaký pozitivní status, byl onálepkován jako "sluníčkář."  

Můj čas přišel. Odjela jsem do Německa na daršan (osobní požehnání), kde jsem požádala Swámího Vishwanandu o interview. Chtěla jsem udělat rozhovor o lásce, soucitu a lidství. Kdy jindy než teď.  Daršan se konal v den mých narozenin a když Swámi souhlasil, dostala jsem ten nejhezčí dárek.  

Jedna cesta končí, další začíná