ZÁPISKY Z INDIE 

Kumbh Mela se mě rozhodla vyškolit. Ukázat Evropance, která chtěla, aby se vše dělo podle jejích očekávání, přijmout její pravidla. Teď jsem za tuhle lekci pokory nesmírně vděčná. Vlastně mám dojem, že si zatím úplně neuvědomuji přesah toho všeho, co prožívám. Toho, čeho se mi každým dnem dostává.

Bude 5:00. Pomalu svítá. Ocitla jsem se v samém srdci Kumbh Mely. Připadám si jako Alenka v říši divů. Silná energie, která provází tento jedinečný okamžik, se najednou změnila. Je mnohem intenzivnější a jakoby hutnější.

Je 9.května, 3:30. Čas, kdy normálně spím. Ne ale dnes. Brzy se odehraje něco, na co budu vzpomínat celý život. Hvězdné konstelace určily, že dnešní den patří rituálu posvátné koupele. Tomu, na co všichni čekají. Už teď je ve vzduchu cítit cosi mimořádného...

Starodávná védská legenda o poháru nesmrtelnosti určila čtyři města (Alláhábád, Haridvár, Ujjain a Násik). Střídavě jedno z nich každých 12 let zaplaví miliony poutníků. O tom, kdy to bude, rozhoduje příznivé uspořádání hvězd. Podle hinduistické astrologie je to v době Jupitera ve Lvu. Je vzrušující být přímo u toho.

Scénář umožňuje tvůrcům určitou jistotu, rámec, ve kterém se mohou volně pohybovat. Znají začátek, zápletku i závěr. Zkrátka ví, odkud jdou a kam. Jenže když si začnete zahrávat s myšlenkou vytvořit inspirativní dokument v Indii, stává se samotná film vaší osobní lekcí. Nemáte jistotu v ničem a natáčení se stává jednou velkou IMPROVIZACÍ. Cestou...

Na letišti Indore nasedám do indického taxíku, v bočních okénkách mu chybí skla a tak v autě s "přírodní klimatizací" mířím do Ujjainu. Dějiště Kumbh Mely. Přede mnou je už jen necelých 50 km a jsem v cíli. Jak asi bude vypadat největší mraveništi na světě? Zneklidňuje mě, co vidím svýma vykulenýma očima cestou. Špína, drsný život na ulici,...

První, co vnímám, když vystupuji z letištní haly v Dillí, je vzduch. Voní jinak a přitom povědomě. Tuším, že následujících 21 dní bude osudových.

Je 5. května 2016, den D je tady. Nejmenší filmový štáb je na cestě natočit celovečerní dokumentární film. Vybaveni technikou, já největším kufrem co jsem sehnala. Skutečné dobrodružství začíná.

Proč jsem tady? Co je smyslem mého života? To jsou otázky, které se v mé mysli začaly před lety ozývat. Zatoužila jsem dělat něco, co vychází z mé podstaty. Něco, kvůli čemu jsem se narodila. Otázek přibývalo, stejně jako touha tvořit ze srdce. Dělat co mě baví a být zároveň přínosem pro druhé.

Nebyla bych to já, kdybych si na své první rande s Indií nevybrala něco tak extrémního, jako Kumbha Melu. - největší shromáždění na světě.